A válasz a következő: ha kevesebb tápanyagot juttatunk ki, de az jobban hasznosul, sőt, a levegő nitrogéntartalmát is hadrendbe állítjuk, akkor véget vethetünk annak, hogy feleslegesen szórjuk a drága műtrágyát.

részletekről Tóth Andrea (Kelet-Európáért felelős régiómenedzser, Asfertglobal) és Kéki László (ügyvezető, Kertcenter Kft.) a 2024-es PREGA konferencián beszélt. Biológiai készítményeket használva értek el magasabb terméshozamot, kevesebb tápanyag kijuttatásával.

Az Asfertglobal természetes alapanyagokból előállított trágyákat és termésnövelő anyagokat forgalmaz, amelyek biogazdálkodásban is használhatóak. A legfontosabb előnyük ezeknek a készítményeknek azonban az, hogy a növények számára könnyen felvehető formában tartalmazzák a szükséges tápanyagokat.

Használatukkal vitálisabb, erősebb növényállományt hozhatunk létre, a növényvédő szerek és a műtrágyák mennyiségét pedig optimalizálni tudjuk. Az alábbi előadásból megismerhető a Kiplant Awaken oltóanyag és a Plantacote burkolt műtrágya működési mechanizmusa, illetve a napraforgó- és kukoricakultúrában elért eredmények.

Az eredmények közül kiemelendő az, hogy napraforgóban 19 százalékkal, kukoricában pedig 18 százalékkal nőtt a hozam ezeknek a készítményeknek a használatával. További részletek a videóban:

A Kertcenter Kft. a gyümölcstermesztők számára is hasznos információkat hozott a 2024-es PREGA konferenciára, hiszen meggyőző adatokkal mutatták be, hogy mire képes az általuk forgalmazott Gener szélgép önmagában vagy akár Thermobooster kályhával kombinálva. Kéki László és Hodász Ádám (kertészmérnök, szaktanácsadó, növényorvos) "Precíziós fagyvédelmi szélgépek a gyümölcstermesztésben" című bevált megoldásokat mutattak be, kiemelve azt, hogyan segítenek ezek a gépek nem csak a fagyvédelemben, hanem a döntéshozatali folyamatban is.

A 10,5 méteres magas szélgép képes a magasabb hőmérsékletű levegőt beforgatni az alacsonyabb hőmérsékletű légrétegbe, így a kisugárzott fagytól hatékonyan meg lehet védeni a gyümölcsösöket. A bemutatott szélgép DeepSea elektromos vezérléssel rendelkezik és mintegy 6 hektárt képes megvédeni. A Gener S60 modell 175 lóerős motorral van felszerelve, óránként pedig 25-30 liter gázolajat fogyaszt. A gyakorlat azt mutatja, hogy a kritikus éjszakákon körülbelül 3-4 órán keresztül kell működtetni. Thermobooster kályhával kombinálva lehetőség nyílik arra, hogy akár 8 foknyi hőmérsékletemelkedést lehessen elérni az ültetvényben.

A szélgép automatikusan is működethető, és rendkívüli előnye, hogy számtalan adatot szolgáltat grafikonok, ábrák formájában, amelyek segítik a döntéshozatalt.

Még több interjút, tudósítást itt találsz a PREGA 2024 konferenciáról. A PREGA előadásokról készült videók visszanézhetők az Agroinform YouTube csatornáján.

Indexkép: Pixabay