Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kiterjedt vízhálózattal és geodiverzitással rendelkezik. A Föld tüdejeként is emlegetik, azonban egyre közelebb áll egy olyan fordulóponthoz, amely után végérvényesen átalakulhat a ma ismert formája – írja a greenfo.hu.

Az Amazonas folyót övező természetes zöldterület, mely az európai kontinens felét teszi ki, a bolygó legnagyobb esőerdeje. Területe nyolc országot érint, de 60 százaléka Brazíliában található; a Föld leghosszabb folyóján, ezáltal legkiterjedtebb vízhálózatán kívül több millió állat- és növényfaj otthona.

Az esőerdőre azonban számos veszély leselkedik: a növekvő hőmérséklet, a szárazságok, az erdőirtások és az erdőtüzek egyre súlyosabban pusztítják az itt található ökoszisztémát, ez pedig lassan átalakítja a területek összképét, aminek két kimenetele lehet: még több négyzetkilométerről fog eltűnni az ismerős növényzet, vagy pedig az erdő szerkezete nyitott lombkoronás szerkezetűvé alakul át, és megnő a tűzbiztos növényfajok aránya.


A felmelegedés következtében az erdő folyamatosan veszít a vízkészletéből, ami így egyre több helyen kezd elszavannásodni, az erdőtüzek és az emberi tevékenység pedig még tovább fokozzák ezeket a tendenciákat.

Az Amazonas esőerdejének kb. 18 százaléka már elpusztult, és ha ez az arány eléri a 20-25 százalékot, akkor az erdős területek végleg szavannává változhatnak. És ez alatt nem az afrikai tájakról ismerős, sajátos élővilágú ökoszisztémát kell érteni, hanem egy lepusztított területet, ahol az őshonos növényeknek és állatoknak csak a töredéke élhet meg.

Az erdőtüzek már így is számos faj élőhelyét elpusztították, sőt több fajt már a kihalás szélére sodortak. A tudósok jelenleg azt vizsgálják, hogyan viselkednének az őshonos fajok a sivárabb ökoszisztémában, és úgy vélik, az amazóniai állatok többsége akkor is a növényekben gazdag esőerdős területeket választaná, ha  képesek lennének megélni a szavanna körülményei között is, így azonban egyre kisebb területekre zsúfolódnak össze.

Az esőerdő pusztulása tehát számos növény- és állatfaj kihalásához vezethet, az emberek számára értékes élelemről, fáról, vízforrásról stb. nem is beszélve.

Amazonas

Az esőerdő pusztulása számos növény- és állatfaj kihalásához vezethet – fotó: Shutterstock

A World Rainforests természetvédelmi szervezet szerint nagyon fontos a meglévő ökoszisztéma védelmén túl a már kiirtott és leromlott területek észszerűbb hasznosítása is.

A jövőbeli erdőveszteség csökkentését segítheti, ha a helyi gazdák fenntartható módon növelik a gazdaságok, legelők és ültetvények termelékenységét, valamint nagyon fontos a degradált élőhelyeken az ökoszisztéma helyreállítása.